Maps.me programėlės apžvalga

Maps.me žemėlapis

Maps.me programėlė yra pagrindinis žemėlapis, kurį naudoju. Ji man pakeitė anksčiau naudotą popierinį žemėlapį ir dabar galiu drąsiai ją rekomenduoti kitiems. Šios programėlės vienas iš pagrindinių privalumų yra tas, kad ji veikia be interneto, o tai labai svarbu keliaujant po ne Europos šalis, kuriose internetas yra labai brangus ir kur vos kelios minutės pasinaudojimo žemėlapiu gali kainuoti labai brangiai.

Šios programėlės galimybės yra ganėtinai plačios – ji neapsiriboja vien maršruto sudarymu nuo taško A iki taško B, kaip dalis kitų navigacijos ar žemėlapio programėlių. Ji labai praverčia sudarant kelionės maršrutus arba kai yra noras pamatyti daug įvairių objektų, bet nežinoma, ar jie bus pakeliui. Kadangi aš paprastai maršrutų nesudarinėju ir nesirenku vietų, kurias aplankysime, į Maps.me programėlę tik susižymiu man įvardintus taškus ir vėliau, jau keliaujant, galiu pareguliuoti, kur važiuoti ar kur išklysti iš kelio. Na, o kelionės metu sudaryti lankytinų vietų sąrašai praverčia ir vėliau, po kelionės, kadangi galiu dar kartą atsiversti žemėlapį ir prisiminti, kur buvau, bei kitiems rekomenduoti įdomesnes vietas.

Maps.me naudotojo sąsaja

Žemėlapio programėle Maps.me nesudėtinga naudotis, kadangi jos vartotojo sąsaja nėra apkrauta nereikalingomis funkcijomis, o pagrindinius veiksmus joje atlikti ganėtinai paprasta. Įsijungus programėlę, iškart matosi vietos žemėlapis, o mėlyna rodykle žymima dabartinė buvimo vieta. Žemėlapį galima priartinti tiek, kad išeitų perskaityti įstaigų ar monumentų pavadinimus, ir atitolinti norint surasti kitą, pavyzdžiui, atostogų šalį. Svarbu tai, kad norint iš arčiau peržiūrėti bet kurios šalies žemėlapį, jį pirmiausia reikia atsisiųsti. O tai geriausia daryti būnant prisijungus prie WiFi tinklo arba bent jau naudojantis savo mobiliojo ryšio operatoriaus tinklu.

Maps.me apatinė juosta

Apatinės juostos piktogramų reikšmės:

  1. Paieška – Atveria paieškos puslapį, kuriame galima pagal pavadinimą ar kategoriją surasti įvairias vietas ar lankytinus objektus;
  2. Navigacija – Maršruto paieška nuo taško A iki taško B;
  3. Kelionių vadovas – Jau paruoštų maršrutų ir siūlomų kelionių duomenų bazė;
  4. Lankytinos vietos – Atveria puslapį, kuriame galima sukurti naują lankytinų vietų sąrašą arba peržiūrėti jau esamus sąrašus.
  5. Pagrindinis meniu – Išskleidžia įvairių papildomų nustatymų sąrašą, kuriame galima atsisiųsti ar atnaujinti žemėlapius, pridėti naują vietą žemėlapyje, keisti programėlės nustatymus ir panašiai. Prie piktogramos esantis raudonas taškas rodo, kad yra atsisiųstų šalių žemėlapių, kuriuos reikia atnaujinti.

Paieška

Dažniausiai naudojama Maps.me programėlės funkcija – norimos vietos paieška pagal jos pavadinimą, adresą arba tipą (kategoriją). Paieškos laukelyje įrašius norimą pavadinimą arba adresą, pateikiami labiausiai susiję paieškos rezultatai. Dalis rezultatų gali būti netinkami – to paties pavadinimo kavinės kitame mieste, nakvynės vietos, kurių pavadinime yra ieškotas žodis (pavyzdžiui, “Apartamentai prie Akropolio”) ar net panašiai skambantys kaimų pavadinimai. Iš sąrašo pasirinkus tinkamą vietą ir ant jos paspaudus, vieta parodoma žemėlapyje ir šalia pateikiama informacija apie ją. Paieškos rezultatų sąraše paspaudus “View on map”, visos surastos vietos mėlynais taškeliais pažymimos žemėlapyje.

Maps.me paieškos rezultatai

Skirtukas „Categories” padeda surasti vietas pagal tam tikrą kategoriją. Pavyzdžiui, ši funkcija dažnai praverčia ieškant viešųjų tualetų ar bankomatų, nedideliame miestelyje norint išbandyti dar neaplankytą kavinę ar surasti mašinos stovėjimo aikštelę. Rezultatai pateikiami tokiu pat principu, kaip ir įrašius vietos pavadinimą į paieškos laukelį.

Veiksmai su konkrečia vieta

Visais atvejais suradus vietą ir ją pažymėjus, programėlės apačioje atveriama juosta su keliomis ikonomis. Jei su pasirinkta vieta galima atlikti daugiau nei keturis veiksmus, pradinėje juostoje pateikiami trys, o visi likę yra paslėpti po trimis taškeliais (“More”). Neretai apie žymesnes vietas yra pateikiama daugiau informacijos, kurią galima pamatyti pirštu į viršų patempus kortelės viršų su parašytu pavadinimu. Atsivėrusioje kortelėje galima perskaityti atsiliepimus apie vietą arba parašyti savo nuomonę, taip pat sužinoti įstaigos darbo laiką, jei jis pateiktas. Kai kuriose vietose yra ir jos aprašymas, ypač jei tai lankytinas istorinis objektas.

Maps.me pažymėta vieta

Su surasta vieta galima atlikti šiuos veiksmus:

  • Bookmark – Įtraukti į lankytinų vietų sąrašą;
  • Route to – Pažymėti vietą kaip maršruto pabaigą;
  • Route from – Pažymėti vietą kaip maršruto pradžią;
  • Call – Skambinti į įstaigą (mygtukas rodomas tuomet, kai yra pateiktas telefono numeris);
  • Share – Dalintis vieta su kitais;
  • More – Parodo kitus mygtukus, kurie netelpa į pradinę juostą.

Lankytinos vietos

Vietą į lankytinų sąrašą Maps.me programėlėje galima įtraukti ją susiradus tiesiog žemėlapyje arba pasinaudojus paieška. Jei norimoje pasižymėti vietoje nieko išskirtinio nėra (pavyzdžiui, kur nors pakelėje palikus automobilį), galima prie mano poziciją žyminčios rodyklės ilgiau palaikyti nuspaudus pirštą, kol žemėlapyje bus pažymėtas mėlynas taškas, o programėlės apačioje atsiras užrašas “My Position” arba “Unknown Place” (jei taškas žymimas ne ant buvimą žyminčios rodyklės). Paspaudus mygtuką “Bookmark”, vieta įtraukiama į sąrašą.

Lankytinų vietų sąrašai

Visos lankytinos vietos yra sugrupuotos į sąrašus, kuriuos galima peržiūrėti paspaudus ant meniu ir pasirinkus sąrašo su žvaigždutėmis piktogramą. Atsivėrusiame puslapyje galima valdyti jau esamus sąrašus bei sukurti naujus. Prie konkretaus sąrašo paspaudus tris taškus, galima pakeisti jo nustatymus (“List Settings”) – pakeisti pavadinimą ir dalinimosi parinktis, paslėpti (“Hide”), išsaugoti į failą (“Export file”), pakeisti dalinimosi nustatymus (“Sharing options”) arba ištrinti (“Delete”). Norint vienu metu paslėpti keletą sąrašų, patogiau tai atlikti bendrame sąrašų puslapyje, pažymėjus juos varnelėmis ir paspaudus “Hide all”.

Paspaudus ant kurio nors sąrašo, pateikiamas visų jame išsaugotų vietų sąrašas. Sąraše matomi vietų pavadinimai bei atstumas iki jų. Galima konkrečią vietą redaguoti arba ištrinti iš sąrašo. Šioje vietoje taip pat yra galimybė keisti tuos pačius nustatymus, kaip ir bendrame sąrašo puslapyje, bei rūšiuoti sąraše esančias vietas pagal tipą, atstumą ir datą.

Pažymėtos vietos redagavimas

Į savo lankytinų vietų sąrašą įtrauktus taškus galima grupuoti į skirtingas kategorijas (sąrašus), jiems priskirti skirtingas spalvas ir įrašyti aprašymą tai vietai. Tik pažymėjus tašką, pagal nutylėjimą jis yra įtraukiamas į naujausią sąrašą ir jam priskiriama paskutinė naudota spalva. Norint tai pakeisti, reikia į viršų patempti vietos aprašymo kortelę ir ten paspausti ant “Edit bookmark”. Pavyzdžiui, aš mėgstu vietas žymėti ryškiomis spalvomis (rožine, raudona, žalia), kadangi taip jos labiau išsiskiria žemėlapyje ir nesusilieja į bendrą vaizdą, kaip galėtų nutikti naudojant mėlyną spalvą. Taip pat paskutiniu metu pradėjau skirtingai žymėti norimas aplankyti vietas ir jau aplankytas, kad būtų lengviau atskirti, kai ieškau kito maršruto taško.

Vietos pašalinimas iš sąrašo

Vietą iš pažymėtųjų sąrašo galima ištrinti dar kartą paspaudus ant “Bookmark” su geltona žvaigžde. Sėkmingai pašalinus iš sąrašo vietą, žvaigždės spalva pasikeičia į pilką.

Maršruto planavimas ir navigacija

Maps.me programėlę galima naudoti ne tik lankytinų vietų sudarymui, bet ir kaip navigaciją važiuojant mašina, dviračiu arba vaikštant. Norint sužinoti, kaip nusigauti iki kito taško (pavyzdžiui, grįžti į viešbutį), pirmiausia reikia pažymėti jį ir nuspausti “Route to” piktogramą programėlės apačioje. Tai atlikus, yra apskaičiuojamas artimiausias atstumas iki jos tuo būdu, kuris buvo naudotas paskutinis. Pavyzdžiui, jeigu paskutinį kartą tikrinau, kaip iki pasirinktos vietos nuvažiuoti automobiliu, tai ir kitą kartą maršrutas bus parodytas automobiliui. Tad reikia patikrinti, koks keliavimo būdas yra parinktas, ir pakeisti į kitą, jei norima keliauti kitaip. Maps.me žymi ne tik gatves ar šaligatvius, bet ir takelius per pievą, todėl ši programėlė praverčia ir pėsčiųjų žygių metu.

Maps.me maršrutas

Pradedant kelionę link pažymėto taško, reikia nuspausti mygtuką “Start” – programėlės apačioje parodomas likęs atstumas, keliavimo greitis bei kiek laiko liko iki galutinio taško. Įjungus telefone garsą,  programėlė garsiai praneša, kada reikės sukti ir į kurią pusę. Tiesa, ši funkcija veikia tik telefonuose, kurių operacinė sistema turi Text-To-Speech nustatymą.

Pradinį maršruto tašką galima parinkti ne tik tą, kuriame dabar esu, bet ir kurį nors kitą, net ir toli esantį. Tokiu būdu galima sužinoti, koks atstumas yra tarp dviejų taškų ir maždaug kiek laiko užtruks iš vieno taško pasiekti kitą pažymėtu būdu.

Pažymėjus pradinį ir galutinį taškus, galima įtraukti ir tarpinius taškus. Neišjungus jau pažymėto maršruto, galima paspausti žemėlapyje ant kurio nors taško ir pasirinkti piktogramą “Add stop”. Tarpinį tašką galima surasti ir naudojantis paieška, kuri įsijungia paspaudus ant padidinamojo stiklo programėlės kairėje pusėje. Svarbu žinoti, kad tarpinių sustojimų gali būti ne daugiau kaip trys.

Kitos Maps.me funkcijos

Maps.me programėlėje pateikiama ir kitokia informacija apie įvairias vietas, kurios gali praversti keliautojams. Pavyzdžiui, jau sudarytų maršrutų peržiūra ar atsiliepimai apie kavines bei lankytinas vietas. Tai mažiau naudojamos funkcijos, tačiau jos gali būti naudingos tiems, kurie visą informaciją nori turėti vienoje vietoje, o ne mėtytis per kelias programėles ar interneto puslapius.

Nakvynės vietos

Atsidarius programėlės pagrindinį meniu ir paspaudus ant “Pick a hotel on the map”, žemėlapyje pažymimos nakvynės vietos. Jos iš kitų vietų išsiskiria tuo, kad matomas jų reitingas ir ženkliukas, nusakantis vietos kainą (kuo daugiau dolerių simbolių, tuo vieta brangesnė). Jei kuri nors nakvynės vieta reitingo neturi, ji žemėlapyje yra pažymėta tiesiog mėlynu taškeliu. Suradus norimą vietą, jos informaciją galima peržiūrėti booking.com puslapyje, į kurį galima patekti tiesiai iš Maps.me, paspaudus nuorodą “Details on booking.com”. Jei vieta netenkina, bet norima rasti panašias vietas, galima paspausti mygtuką “Search similar hotels” – atveriamas puslapis, kuriame galima pažymėti norimus filtravimo kriterijus, pagal kuriuos pateikiamas išfiltruotas nakvynės vietų sąrašas.

Atsiliepimai

Programėlės naudotojai apie aplankytą vietą gali palikti atsiliepimą. Tiesa, atsiliepimų yra palikta itin mažai, tad, ieškant kitų keliautojų nuomonės apie įvairias vietas, geriausia būtų naudotis specializuotais puslapiais ar programėlėmis.

Atsiliepimai apie restoraną Maps.me programėlėje

Kelionių vadovas

Maps.me programėlės kūrėjai suteikia galimybę pasinaudoti jau sukurtais maršrutais ir kelionių vadovais. Juos peržiūrėti galima pagrindiniame meniu paspaudus nuorodą “Search guides”. Atsidariusiame puslapyje galima peržiūrėti jau siūlomus netoliese esančius maršrutus, populiarių šalių arba neseniai įkeltus maršrutus. Taip pat galima pasinaudoti paieška ir surasti kuriam nors miestui ar šaliai skirtus maršrutus. Svarbu žinoti, kad dalis siūlomų maršrutų yra mokami.